Jak wprowadzić medytację u dziecka?

children-480112_1920

Żyjemy w czasach, w których stres i niepokój nie są tylko towarzyszami dorosłego życia, ale pojawiają się już od najmłodszych lat.

Zbawienny wpływ na ten stan rzeczy może mieć medytacja. O jej pozytywnym wpływie na każdy obszar życia wiadomo nie od dziś. Jeśli więc jesteś medytującym rodzicem, warto byś wprowadził medytację także w życie swojego dziecka. Jeśli nie, to gorąco zachęcamy Cię do tego, byś uczył się jej razem ze swoim dzieckiem.

Oczywiście medytacja dzieci nie powinna wyglądać tak samo jak u osób dorosłych – głównym celem dziecięcej medytacji powinna być relaksacja i zwiększenie koncentracji, a w dalszej perspektywie – większa pewność siebie i wiara we własne możliwości.

Zgodnie z badaniem przeprowadzonym przez “Journal of the American Academy of Child & Adolescent Psychiatry” między rokiem 2003 a 2012 u ponad 2 milionów dzieci w USA zdiagnozowano ADHD – w większości u dzieci poniżej 6. roku życia. Okazało się również, że czynnikiem łagodzącym tę przypadłość jest właśnie medytacja. Ponadto, u medytujących dzieci zauważono także poprawę relacji z rodzicami, lepsze poczucie własnej wartości. 50% z dzieci, która leczyła się farmakologicznie, zupełnie odstawiła leki.

Z kolei uczeni z Maharishi University of Management przeprowadzili eksperyment na dzieciach w wieku szkolnym, dzięki któremu okazało się, że 41 proc. uczniów poświęcających medytacji 20 minut dziennie – rano i wieczorem – poprawiło swoje wyniki w nauce o 15%, w stosunku do tych, którzy nie medytowali w ogóle.

Ponadto medytujący uczniowie byli spokojniejsi, szczęśliwsi, bardziej skoncentrowani i mieli lepsze relacje z rówieśnikami.

Jak ćwiczyć medytację z dziećmi?

1. Praktykuj ciszę

Przeznacz pewną część dnia na to, byś Ty i Twoje dzieci pobyli w ciszy. Zrób z tego zabawę: “Kto będzie najciszej?” “Kto się pierwszy odezwie, ten…”, dzięki temu będzie to atrakcyjne dla dzieci.

2. Oddychajcie

Oddech to jeden z najważniejszych elementów medytacji. Poproś swoje dzieci, by po prostu zwracały na niego uwagę, na ruchy klatki piersiowej, na miejsce w którym powietrze wchodzi do naszego ciała i miejsce, w którym wychodzi. Skupianie się na oddechu pomoże mu być bardziej w chwili obecnej.

3. Bądź przykładem

Z doświadczeń wielu rodziców medytujących z dziećmi wynika, że w przypadku medytacji, podobnie jak w każdym innym, dzieci uczą się na zasadzie naśladownictwa. Kiedy więc medytujesz, dzieci z pewnością na początku będą chciały Ci “poprzeszkadzać” ale potem będą patrzeć z zaciekawieniem, aż w końcu będą się przysiadać by posiedzieć z Tobą w ciszy.

4. Zachęcaj dzieci do rozmowy o emocjach

Pytaj je często co sprawia, że się uśmiechają, co je zasmuca, kiedy są złe. Ty także, na swoim własnym przykładzie opowiadaj im o tym, w jakich sytuacjach odczuwasz konkretne uczucia. Pomaganie dziecku w tym, by było świadome swoich uczuć pomaga im w medytacji i znalezieniu tej przestrzeni ciszy i spokoju w umyśle.

5. Uczyń to doświadczenie wyjątkowym

Przygotuj specjalny kącik w domu, w którym rozłożysz kolorowe koce czy poduszki. Powiedz dzieciom, żeby wzięły ze sobą swoją ulubioną rzecz czy zabawkę. Niech to będzie tylko Wasza mała przestrzeń.

6. Bądź cierpliwy

Przede wszystkim, nie zmuszaj dziecka do niczego. To oczywiste, że na początku nie będzie w stanie wysiedzieć więcej niż kilka minut. Medytacja dziecięca różni się od tej dla dorosłych i warto o tym pamiętać. To ma być dla Twojego dziecka przede wszystkim zabawa, a nie dziwny i przykry obowiązek. Tylko w ten sposób zachęcisz dziecko do tego, by dalej próbowało i chciało więcej.