Historia niezwykłego listu

pexels-photo-28347

James K. Flanagan byłby jednym z wielu dziadków, gdyby nie pewien list. List, o napisanie którego poprosiła go jego córka. Zawiera w nim najważniejsze doświadczenia swojego życia, pragnąć podzielić się nimi ze swoimi wnukami. Przepiękna słowa, które za zgodą jego córki zostały opublikowane i które mogą być skierowane do każdego człowieka.

Po prostu przeczytajcie:

Drogi Ryanie, Conorze, Brendanie, Charlie i Mary Catherine,

Moja mądra i troskliwa córka Rachel “zmusiła” mnie do tego, bym spisał dla was garść porad, ważnych rzeczy, których nauczyłem się o życiu. Zaczynam to pisać 8 kwietnia 2012 roku, w wigilię moich 72 urodzin.

1. Każdy z Was jest wspaniałym darem od Boga – zarówno dla Waszej rodziny jak i dla całego świata. Zawsze o tym pamiętajcie, szczególnie wtedy, gdy będą zdmuchiwać Was zimne wiatry wątpliwości i zniechęcenia.

2. Nie bójcie się… niczego ani nikogo, kiedy chodzi o życia pełnią życia. Podążajcie za swoimi nadziejami i marzeniami, nie ważne jak trudne i “inne” mogą się wydawać innym. Zbyt wielu ludzi nie robi tego, co chciałoby robić, ponieważ wyobrażają sobie to, co inni mogliby pomyśleć lub powiedzieć. Pamiętajcie – jeśli ktoś nie podaje Wam zupy gdy jesteście chorzy lub nie stoi za Wami, gdy macie problemy – nie ma znaczenia. Unikajcie pesymistów, którzy słuchają Waszych marzeń a potem mówią “Taaa, ale co jeśli…” Do diabła z “co jeśli…” Zróbcie to! Najgorszą rzeczą w życiu jest spojrzeć w tył i powiedzieć “Powinienem, mogłem.” Podejmujcie ryzyko i popełniajcie błędy.

3. Każdy jest tylko zwykłym człowiekiem. Niektórzy noszą zabawne kapelusze lub mają masę tytułów lub (chwilo) mają jakąś władzę i chcą, byście myśleli, że są ponad wszystkimi. Nie wierzcie im. Mają takie same wątpliwości, strachy i nadzieje; jedzą, piją, śpią i puszczają bąki tak jak cała reszta. Zawsze kwestionujcie autorytety, ale bądźcie w tym mądrzy i ostrożni.

4. Zróbcie listę rzeczy, które chcecie zrobić: miejsc, w które chcecie pojechać, umiejętności, których chcecie się nauczyć, języków obcych, poznawania wyjątkowych ludzi. Niech będzie długa i każdego roku zróbcie chociaż kilka rzeczy z tej listy. Nie mówcie “zrobię to jutro” (albo za tydzień, miesiąc czy rok). To sprawdzony sposób na niezrobienie niczego. Nie ma jutra i nie ma odpowiedniego momentu na to, żeby coś zacząć. Jest tylko teraz.

5. Praktykujcie irlandzkie powiedzenie: Moi an olge agus tiocfaidh sí “Chwal dziecko, a ono rozkwitnie.”

6. Bądźcie dobrzy i pomagajcie ludziom – szczególnie słabym, tym, którzy się boją i dzieciom. Każdy nosi w sobie jakiś smutek i żal i dlatego potrzebuje naszego wsparcia.

7. Nie wstępujcie do armii ani żadnej organizacji, która trenuje do zabijania. Wojna jest zła. Wszystkie wojny są zaczynane przez starszych ludzi, którzy oszukują młodych, namawiając ich do nienawiści i wzajemnego zabijania się. Ci starsi przeżywają i tak jak zaczynali wojnę z kartką papieru i długopisem w dłoni – kończą ją dokładnie w ten sam sposób. Tak wielu dobrych i niewinnych ludzi ginie. Jeśli wojny są tak dobre i szlachetne, czemu Ci, którzy je zaczynają w nich nie walczą?

8. Przeczytajcie tak wiele książek, jak tylko możecie. Są źródłem przyjemności, mądrości i inspiracji. Nie potrzebują baterii, połączeń i można je zabrać wszędzie.

9. Bądźcie prawdomówni.

10. Podróżujcie: zawsze, ale szczególnie wtedy, gdy jesteście młodzi. Nie czekajcie, aż będziecie mieć “wystarczająco” pieniędzy albo “wszystko się poukłada”. To się nigdy nie wydarza. Załatwcie sobie paszport teraz.
Wybierzcie sobie pracę, którą lubicie. Jasne, będą w niej ciężkie rzeczy, ale praca musi być przyjemnością.

11. Strzeżcie się przyjmowania pracy tylko i wyłącznie za pieniądze – to okaleczy Waszą duszę.

12. Nie krzyczcie. To nigdy nie działa, a w dodatku rani Was i innych. Za każdym razem, gdy krzyczałem – poniosłem porażkę.

13. Zawsze dotrzymujcie obietnicy danej dziecku. Nie mówcie “zobaczymy” jeśli masz na myśli “nie”. Dzieci oczekują prawdy; dajcie im ją z miłością i dobrocią.

14. Nigdy nie mówcie komuś, że go kochacie, jeśli tak nie jest.

15. Żyjcie w harmonii z naturą: wychodźcie na zewnątrz, jedźcie do lasu, w góry, nad morze, na pustynię. To ważne dla Waszej duszy.

16. Odwiedźcie Irlandię – tam narodziła się dusza naszej rodziny.

17. Przytulajcie tych, których kochacie. Mówcie im, jak wiele dla Was znaczą; nie czekajcie, aż będzie za późno.

18. Bądźcie wdzięczni. Jest takie irlandzkie powiedzenie: “To jest dzień naszego życia, który nie nadejdzie już nigdy.” Żyjcie każdego dnia mając to w pamięci.