Książki wspierające emocjonalny rozwój dzieci

poe0dneufd0-josh-applegate

Książki dla dzieci. Temat rzeka. Wchodząc do księgarni, przepadam, czas się dla mnie zatrzymuje i mogłabym w nich buszować bez końca. Na rynku jest ogromny wybór książek dla dzieci. Chciałabym dziś przedstawić Wam mój subiektywny wybór książek, które wspierają rozwój emocjonalny dzieci. Są to książki, których bohaterowie mówią o swoich uczuciach i emocjach, przeżywają wzloty i upadki, chwile cudownej beztroski i momenty trudne, kiedy przychodzi im radzić sobie z różnymi, także trudnymi emocjami. Wszystkie książki, o których przeczytacie, testowałam na sobie i swoich dzieciach.

Nasz numer jeden to “Piaskowy Wilk” autorstwa Asa Lind. To niezwykła książka o przygodach Karusi, która mieszka w domu nad morzem razem z mamą i tatą. Ma też przyjaciela, Piaskowego Wilka. Razem próbują wyjaśniać zagadki otaczającego świata, uwielbiają zadawać pytania i znajdować na nie odpowiedzi. Karusia miewa dobry humor. Humor na lody. Bywa też zła. To, jak Karusia i Piaskowy Wilk przedstawiają rzeczywistość, pomaga mi, dorosłej, zbliżyć się do widzenia świata oczami dziecka. Na przykład:

“Zrzędzenie, marudzenie” — powiedział, zamykając oczy. – “To takie popsute gadanie. Gadanie, z którego nic nie wynika. A usterka najczęściej dotyczy uszu.”

Szymon najbardziej lubi opowiadanie pt. ”Bezkresna kiełbasa”. I wcale nie jest to opowiadanie o jedzeniu, tylko o kosmosie i jego bezkresie.

“Wszystko jest kosmosem!” – powiedział Piaskowy Wilk. “Wszystko, co istnieje! To tu i teraz, i tam, i wtedy. To światło i ciemność, galaktyki i gwiazdy, planety, komety, klarnety, i niedźwiedzie, i śledzie, i małe zakurzone czerwone landrynki, które czasem można znaleźć na samym dnie kieszeni.”

“Jak ta, którą właśnie zjadłam.” — powiedziała Karusia – “Ona też była częścią kosmosu?”

“Oczywiście!” – odparł Piaskowy Wilk. – “Była częścią kosmosu. I Ty też, Karusiu, jesteś częścią kosmosu.”

Piaskowy Wilk został wydany przez wydawnictwo Zakamarki w trzech tomach: “Piaskowy Wilk”, “Piaskowy Wilk i ćwiczenia z myślenia”, “Piaskowy Wilk i prawdziwe wymysły”, a także w zbiorze, który zawiera wszystkie trzy.

Kolejną pozycją, która pokazuje dzieciom jak radzić sobie z emocjami to seria książek o Duni autorstwa Rose Lagercrantz z ilustracjami Evy Eriksson. Dunia wiedzie szczęśliwe życie, co nie znaczy, że omijają ją trudne emocje takie smutek czy gniew. O nie, Dunia ma wiele powodów do radzenia sobie ze złością. Mieszka w żółtym domu przy ulicy Chmielnej. Rodzina Duni składa się z Duni, jej taty i kota Kota. Poznajemy ją, kiedy zaczyna szkołę i nie ma jeszcze żadnych koleżanek, ani kolegów. A kiedy już się zaprzyjaźnia… sprawdźcie sami. Możecie poznać Dunię i przekonać się jak wygląda świat uczuć oczami dziecka w tomach “Moje szczęśliwe życie”, “Kiedy ostatnio byłam szczęśliwa”, “Moje serce skacze z radości”, i “Życie według Duni”. Wydawnictwo Zakamarki.

Jeśli Wasze dziecko lubi zadawać pytania, a Wy jesteście otwarci na różne odpowiedzi, to książki z serii Dzieci Filozofują, wydane przez Zakamarki, są dla Was. Oscar Brenifier zachęca, by dać dzieciom przestrzeń, aby same odpowiadały na całą masę ważnych i trudnych pytań. Zachęca je do tego w książkach “Uczucia, co to takiego?”, “Życie, co to takiego?”, “Dobro i zło, co to takiego?”, “Ja, co to takiego?” i “Piękno i sztuka, co to takiego?”. My zaczęliśmy przygodę z serią tego autora od tomiku o uczuciach. Zachwyciły nas proste rysunki, zaskakujące odpowiedzi innych dzieci, mnóstwo zaczepnych “tak, ale” prowokujących kolejne pytania. W zasadzie można je wymyślać bez końca. Jakie pytania znajdziecie w tych książkach? Są to m.in. “Skąd wiesz, że rodzice cię kochają?”, “Dlaczego kłócisz się z tymi, których kochasz?”, “Czy sam decydujesz o tym, kim jesteś?”. Nam rodzinne filozofowanie bardzo przypadło do gustu.

“Bajka o drzewie” Elizy Piotrowskiej pomogła mi w rozmowach na temat cierpliwości i czekania, które moim dzieciom sprawiają wiele trudności. Na lodówce przykleiliśmy nawet cytat: “Zanim drzewo dotknie nieba, to poczekać trochę trzeba.” Kiedy czytamy książkę o drzewie, czujemy się jak w niebie. Są w niej lekkie rymy, humor, piękne ilustracje, jest ciekawa typograficznie, bo tekst i rysunki przenikają się i uzupełniąją. Wydawnictwo biobooks.

Lubimy też przygody Charliego i Loli, rodzeństwa, których przygody można oglądać także w telewizji. Książki są ciekawe wizualnie, a historia o Skwarku, psie, który się zgubił, zawiera 50 okienek, które można otwierać, zamykać i sprawdzać, co kryją w środku.

Lola przeżywa typowe sytuacja — nie znosi pomidorów, boi się pająków, burzy, czy fryzjera. Jej starszy brat wspaniale i mądrze pomaga jej oswajać strachy, radzić sobie ze złością, czy po prostu cieszyć tym, co jest.

A na sam koniec piękna książka o uczuciach dla najmłodszych, “W moim sercu” autorstwa Jo Witek. Przepięknie wydana przez wydawnictwo Mamania. Ta książka jest jak bombonierka. W każdej stronie wycięte jest serce, przez które podglądać można kolejne karty, na których przedstawione jest bogactwo uczuć. “Dziś otworzę szeroko drzwi do mojego serca i zobaczymy, co się w nim kryje. Radość, smutek, odwaga, gniew — w każdym sercu mieszka wiele uczuć.”

Książki są wspaniałym źródłem tematów do rozmów o uczuciach, także tych trudnych. Dzieci znajdują w bohaterach bratnie dusze, a rodzice mogą przypominieć sobie, jak wygląda świat, także ten wewnętrzny, oczami dziecka. Ja lubię tę perspektywę i często jest dla mnie pomocna. Jeśli macie swoje ulubione książki, które pomagają Wam i Waszym dzieciom oswajać strachy, poznawać świat uczuć, czy pokazują jak radzić sobie z emocjami, napiszcie ich tytuły w komentarzach. Z ciekawością je przeczytam.